facebook instagram pinterest vimeo youtube

Gdańsk też ma swoje bazary, czyli pchli targ w Oliwie

Pchli targ w Gdańsku Oliwa

 

Gdy będziecie się przechadzać zakamarkami gdańskich uliczek, pamiętajcie o pchlim targu w Oliwie. To niezwykle urokliwa dzielnica Gdańska, która przez większość swojego istnienia była domem dla zakonników opactwa cysterskiego, w każdą niedzielę tygodnia pokazuje swoje nowe oblicze. Zielona i znakomicie zakonserwowana architektonicznie Oliwa jest domem dla prawdziwej fety kupieckich intryg i wolnorynkowych wojenek.

Jest to inauguracyjny wpis na tym blogu, traktujący o polskim bazarku na wolnym powietrzu. Pchli targ w Oliwie to wciąż jeszcze bazar raczkujący, ale o ogromnym potencjale. Chciałbym Wam nieco przybliżyć kulisy naszej wizytacji, towar, który możecie znaleźć na miejscu i klimat unoszący się na targu. Zapraszam na mały rekonesans po oliwskim targowisku.

 

Gdańsk też ma swoje bazary, czyli pchli targ w Oliwie

Od pięciu lat w każdą niedzielę do końca września na placu Polanki 1a w gdańskiej dzielnicy Oliwa organizowane jest ciekawe wydarzenie targowe. Jego inicjatorem jest p. Michał Bojanowski – prezes zarządu Stowarzyszenia Młoda Oliwa, którego celem jest zaktywizowanie mieszkańców dzielnicy i przywrócenie życia bazarowego. Pomysł na pchli targ podpatrzył w Hamburgu i tak, siłą własnych idei i starań, przełożył go na gdańskie realia. Aż trudno uwierzyć, że to obecnie jedyny pchli targ w Gdańsku, w którym przecież mieszka oficjalnie prawie 600 tys. osób (a nieoficjalnie na pewno o wiele więcej).

I tak od kilku lat trwa bazarowe szaleństwo. Koncept pchlego targu jest wciąż rozwijany. W niedzielnych zawodach targowych uczestniczy regularnie kilkudziesięciu handlarzy i setki przyjezdnych kupców. To, co cieszy, to fakt, że zarówno o 9 rano, jak i pod koniec wydarzenia, na targu wciąż coś się dzieje. Warto więc zaplanować sobie niedzielne przedpołudnie na leniwy spacer uliczkami Oliwy, wizytę w Katedrze i Parku Oliwskim, a następnie handlowe łowy na Polanki 1a.

 

Pchli targ w Oliwie Gdańsk

Pchli targ w Oliwie odbywa się na placu przy Polanki 1a. To świetne miejsce wśród zielenie i zabytkowej architektury gdańskiej dzielnicy.

Gdańskie bazary, pchli targ w Oliwie

Stowarzyszeniu Młoda Oliwa zależało najwyraźniej, aby targ był miejscem dla nowego pokolenia handlarzy. Tłumaczyłoby to dużą liczbę wystawców w wieku 25-35 lat.

 

Pchli targ w Oliwie: lokalizacja i godziny otwarcia

Pchli targ odbywa się w każdą niedzielę tygodnia od 9 do 15 na placu Polanki 1a w gdańskiej dzielnicy Oliwa. To tak naprawdę historyczny rynek oliwski, dokładnie 10 kilometrów na północny-zachód od słynnego Neptuna w starej części centrum Gdańska. Wokół targowiska jest sporo bezpłatnych miejsc parkingowych. Wizytę na targowisku można połączyć ze zwiedzaniem Oliwy – historycznej dzielnicy Gdańska, która jako jedno z nielicznych w Polsce miejsc zachowała praktycznie pełną spójność architektoniczną. Sercem dzielnicy jest Katedra Oliwska z XVI wieku, a miejscem spotkań Park Oliwski. Na kawkę możecie wpaść do stylizowanej na słynnym serialu Przyjaciele kawiarenki Coffee Perk. Z kolei jeśli wciąż będziecie głośni zakupów starych rzeczy, w bocznej uliczce przy oliwskim rynku znajduje się znany sklepik Inaczej niż w Raju.

 

 

Co można kupić na pchlim targu w Oliwie?

Teoretycznie wszystko to, co dostępne jest na każdym większym lub mniejszym bazarku zlokalizowanym na terytorium Rzeczpospolitej. To, co jednak wyróżnia targowisko oliwskie od innych, to spora ilość handlarzy młodego pokolenia i alternatywnych produktów do kupienia. Charakterystyczny jest również kameralny klimat całego przedsięwzięcia – wydarzenie odbywa się na niewielkim placu targowym. Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, potencjał jest naprawdę duży.

Wśród sterty bibelotów większej i mniejszej wartości kupić można autentyczne antyki, ciuchy vintage, stare zabawki, drobiazgi z epoki PRL-u, a także całą paletę niemieckojęzycznych pamiątek czasów minionych. Handlarze otwarci są na praktyki targowania, można też sprzedać własne klamoty.

Gastronomia dla odwiedzających

W sezonie letnim na oliwskim targowisku znaleźć można kilka punktów gastronomicznych, które umilają buszowanie wśród staroci.

 

Pchli targ w Oliwie

Efekt niedzielnych łowów na pchlim targu w Oliwie. Wbrew pozorom, nie wszystko, co wystawione na bazarze ma pochodzenie okołoniemieckie. Jeśli ufać słowom miejscowego handlarza, drewniana figurka została zakupiona na meksykańskim bazarze w połowie lat 80-tych.

Targ i bazar w Gdańsku Oliwa

El classico. Cygarety z okresu Polskiej Republiki Ludowej. Funkiel nówki. Cena za paczkę od 40 do 80 złotych w zależności od marki i stanu wizualnego.

Gdańskie bazary: pchli targ w Oliwie

Nie mogło zabraknąć gwiazdy PRL-u. Legendarne papierosy Carmen. 8 dyszek za paczkę. Jeszcze nieśmigane, zafoliowane. Koneserski rarytas.

Pchli targ w Gdańsku Oliwa

Sztukateria i precjoza minionych dziesięcioleci. Dużo szmelcu, jak to w bazarowych realiach. Spośród przedmiotów nieistotnych można jednak wydobyć te cenne, a następnie nadać im nowe życie. Specyfika targowych poszukiwań zawsze będzie mnie zachwycać.

Bazary w Gdańsku

Pchli targ w Oliwie. Fatałaszki wszelakie.

Targi i bazary w Gdańsku

Po prawej znakomita pozycja o parkach narodowych zachodnich Stanów Zjednoczonych. Książka za 7 złociszy polskich. Zakup u młodej zajawkowej dredziary – być może nowego pokolenia targowych handlowców.

Daniel Administrator
Autor wpisu

Pan Król, bloger i miłośnik wschodnich krain. Orędownik podróży do miejsc nierozwiniętych turystycznie, aktywny uczestnik życia społeczno-politycznego; człowiek interesu na miarę XXI wieku. Zwolennik klasycznych podróży z plecakiem. Kolekcjoner winyli i pamiątek ze świata. Beergeek. Tester sprzętu optoelektronicznego. Działkowicz. 

follow me


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Top