Gdy będziecie się przechadzać zakamarkami gdańskich uliczek, pamiętajcie o pchlim targu w Oliwie. To niezwykle urokliwa dzielnica Gdańska, która przez większość swojego istnienia była domem dla zakonników opactwa cysterskiego, w każdą niedzielę tygodnia pokazuje swoje nowe oblicze. Zielona i znakomicie zakonserwowana architektonicznie Oliwa jest domem dla prawdziwej fety kupieckich intryg i wolnorynkowych wojenek.
Jest to inauguracyjny wpis na tym blogu, traktujący o polskim bazarku na wolnym powietrzu. Pchli targ w Oliwie to wciąż jeszcze bazar raczkujący, ale o ogromnym potencjale. Chciałbym Wam nieco przybliżyć kulisy naszej wizytacji, towar, który możecie znaleźć na miejscu i klimat unoszący się na targu. Zapraszam na mały rekonesans po oliwskim targowisku.
Gdańsk też ma swoje bazary, czyli pchli targ w Oliwie
Od pięciu lat w każdą niedzielę do końca września na placu Polanki 1a w gdańskiej dzielnicy Oliwa organizowane jest ciekawe wydarzenie targowe. Jego inicjatorem jest p. Michał Bojanowski – prezes zarządu Stowarzyszenia Młoda Oliwa, którego celem jest zaktywizowanie mieszkańców dzielnicy i przywrócenie życia bazarowego. Pomysł na pchli targ podpatrzył w Hamburgu i tak, siłą własnych idei i starań, przełożył go na gdańskie realia. Aż trudno uwierzyć, że to obecnie jedyny pchli targ w Gdańsku, w którym przecież mieszka oficjalnie prawie 600 tys. osób (a nieoficjalnie na pewno o wiele więcej).
I tak od kilku lat trwa bazarowe szaleństwo. Koncept pchlego targu jest wciąż rozwijany. W niedzielnych zawodach targowych uczestniczy regularnie kilkudziesięciu handlarzy i setki przyjezdnych kupców. To, co cieszy, to fakt, że zarówno o 9 rano, jak i pod koniec wydarzenia, na targu wciąż coś się dzieje. Warto więc zaplanować sobie niedzielne przedpołudnie na leniwy spacer uliczkami Oliwy, wizytę w Katedrze i Parku Oliwskim, a następnie handlowe łowy na Polanki 1a.
Pchli targ w Oliwie: lokalizacja i godziny otwarcia
Pchli targ odbywa się w każdą niedzielę tygodnia od 9 do 15 na placu Polanki 1a w gdańskiej dzielnicy Oliwa. To tak naprawdę historyczny rynek oliwski, dokładnie 10 kilometrów na północny-zachód od słynnego Neptuna w starej części centrum Gdańska. Wokół targowiska jest sporo bezpłatnych miejsc parkingowych. Wizytę na targowisku można połączyć ze zwiedzaniem Oliwy – historycznej dzielnicy Gdańska, która jako jedno z nielicznych w Polsce miejsc zachowała praktycznie pełną spójność architektoniczną. Sercem dzielnicy jest Katedra Oliwska z XVI wieku, a miejscem spotkań Park Oliwski. Na kawkę możecie wpaść do stylizowanej na słynnym serialu Przyjaciele kawiarenki Coffee Perk. Z kolei jeśli wciąż będziecie głośni zakupów starych rzeczy, w bocznej uliczce przy oliwskim rynku znajduje się znany sklepik Inaczej niż w Raju.
Co można kupić na pchlim targu w Oliwie?
Teoretycznie wszystko to, co dostępne jest na każdym większym lub mniejszym bazarku zlokalizowanym na terytorium Rzeczpospolitej. To, co jednak wyróżnia targowisko oliwskie od innych, to spora ilość handlarzy młodego pokolenia i alternatywnych produktów do kupienia. Charakterystyczny jest również kameralny klimat całego przedsięwzięcia – wydarzenie odbywa się na niewielkim placu targowym. Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, potencjał jest naprawdę duży.
Wśród sterty bibelotów większej i mniejszej wartości kupić można autentyczne antyki, ciuchy vintage, stare zabawki, drobiazgi z epoki PRL-u, a także całą paletę niemieckojęzycznych pamiątek czasów minionych. Handlarze otwarci są na praktyki targowania, można też sprzedać własne klamoty.
Gastronomia dla odwiedzających
W sezonie letnim na oliwskim targowisku znaleźć można kilka punktów gastronomicznych, które umilają buszowanie wśród staroci.