Pierwsze wrażenie z Óbidos. Wow, ale tu ładnie!
Nazwa Obidos wywodzi się bezpośrednio z łacińskiego oppidum, słowa oznaczającego cytadelę lub miasto schowane za murami. To średniowieczne miasto jest bez wątpienia jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc Portugalii. O tym, że istnieje i coś w nim jest, wiedziałem od kilku lat. Z różnych względów omijałem jednak tę otoczoną murami historyczną osadę. Po 12 latach od pierwszych odwiedzin krainy Vasco w końcu przekroczyłem bramy cytadeli.
Moja podróżnicza intuicja mnie jeszcze nigdy nie oszukała. Gdy skręcałem z autobanu A8 w kierunku miasteczka, wiedziałem, że zrobi na mnie wrażenie i to nie będzie moja ostatnia wizyta. Zaparkowałem furmankę przy zabytkowym akwedukcie i ruszyłem do starego miasta. Po przekroczeniu Porta da Vila odwołałem plany na drugą część dnia, decydując się spędzić cały dzień w mieście murów, likierów i księgarni. Główne wejście do osady zwieńczone napisem A Virgem Nossa Senhora foi concebida sem pecado original (Dziewica Matka Boża została poczęta bez grzechu pierworodnego) jest tak naprawdę odpowiedzią na pytanie, czy warto.
Co kryje się w ulubionym mieście portugalskich królowych?
Obidos to piękne miasto w Portugalii, które zachwyca swoim urokiem i bogatą historią. Leży ono na wzgórzu, otoczone murami obronnymi, które zachowały się w doskonałym stanie do dnia dzisiejszego. Spacerując uliczkami miasta, można podziwiać kolorowe domki, piękne kościoły i zabytkowe klasztory. W samym centrum Obidos znajduje się zamek, który w przeszłości pełnił funkcję obronną, a dzisiaj stanowi popularny punkt turystyczny.
Miasto słynie z produkcji likieru Ginja, którego smak można spróbować w wielu klimatycznych knajpkach rozsianych po całym Obidos. Warto też spróbować tradycyjnej kuchni portugalskiej, którą można skosztować w licznych restauracjach, gdzie serwowane są między innymi dania z owoców morza i wspaniałe desery.
Obidos to także idealne miejsce dla miłośników sztuki i kultury. W ciągu roku odbywają się tutaj liczne festiwale, koncerty i wystawy, a także różnego rodzaju warsztaty i pokazy artystyczne.
Ojciec z córką u bram ulubionego miasteczka portugalskich królowych
Jak dojechać do Óbidos?
Można dojechać z Lizbony do Óbidos na kilka sposobów:
- Samochodem: droga z Lizbony do Óbidos zajmuje około 1 godziny, a trasa wynosi około 85 km. Można wypożyczyć samochód lub skorzystać z usług taksówki.
- Autobusem: istnieją liczne połączenia autobusowe między Lizboną a Óbidos. Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego Campo Grande w Lizbonie, a czas podróży wynosi około 1,5 godziny. Można skorzystać z usług takich przewoźników jak Rede Expressos lub Rodoviária do Tejo.
- Pociągiem: Nie ma bezpośredniego połączenia pociągiem między Lizboną a Óbidos. Można dojechać do najbliższej stacji kolejowej Óbidos, która znajduje się około 5 km od centrum miasta, a następnie skorzystać z taksówki lub autobusu, aby dostać się do centrum Óbidos.
- TIP: Warto pojawić się w Obidos już we wczesnych godzinach porannych. Od 10 zaczyna się robić tłoczno. Miasteczko jest popularnym kierunkiem na jednodniowe wycieczki z Lizbony.
Co zobaczyć w Óbidos? Największe atrakcje miasta
Historia Obidos sięga czasów rzymskich, kiedy miasto było liczącym się ośrodkiem na szlaku handlowym. W średniowieczu miasto było ważnym ośrodkiem kultury i sztuki, a w XV wieku zostało podarowane przez króla Portugalii swojej żonie jako prezent ślubny. Od tamtej pory Obidos stało się ulubionym miejscem królowych i dziedziczek tronu, które często przyjeżdżały tam na wakacje i wypoczynek.
Na zwiedzanie miasta zarezerwować cały dzień. Dlaczego?
- Óbidos z perspektywy wąskich uliczek: 2h-2,5h na niespieszne obejście zakamarków historycznego centrum
- Óbidos z perspektywy murów obronnych: 1h na zrobienie całego odcinka z przystankami
- Kawiarenka i smaczna strawa: 1,5-2h śniadanie, obiad, café pingado i deserek
- Park miejski: 1h na spacer po niezwykle zielonym Parque da Vila
„Hafciarka” z Óbidos
Lubię murale z historią, poznajcie tę. Mural „A Bordadeira”, który można znaleźć przy wjeździe do Óbidos, w pobliżu akweduktu, portretuje Marię Adelaide Ribeirete (1905-2008), która w latach 40-tych zainspirowała się sufitem lokalnego kościoła Santa Maria, tworząc słynne Bordados de Óbidos.
Maria odtworzyła wzory z kościelnego sklepienia i przekształciła je w hafty, których technikę pospiesznie przekazała innym kobietom z wioski. Dała tym samym kobietom w regionie impuls do działania, a także źródło dochodu w czasach dużego bezrobocia w regionie. W tamtych czasach była to inicjatywa rewolucyjna.
Zamek (Castelo de Óbidos) i mury obronne
Największą atrakcją Obidos jest starówka, otoczona murami obronnymi z XI wieku. Wewnątrz murów znajdują się wąskie, brukowane uliczki, kolorowe domy i kościoły oraz liczne sklepy z lokalnymi produktami i rękodziełem. W starówce można także odwiedzić Zamek Obidos, który został zbudowany w XII wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie zamek jest otwarty dla zwiedzających i oferuje wspaniałe widoki na miasto i okolicę.
Moim zdaniem ciekawszą atrakcją niż sam zamek są mury obronne, na które można wejść i podziwiać panoramą na miasto i okoliczne tereny. Zbudowane przez Maurów w VIII wieku przetrwały do dziś w świetnym stanie. Spacer po murach będzie wyzwaniem dla osób z lękiem wysokości – ściany mają około 13 metrów wysokości, a sama fortyfikacja ciągnie się na dystansie aż 1,5 km.
XIII-wieczny kościół Świętej Marii i okolice
Kolejnym ważnym miejscem w Obidos jest kościół Świętej Marii, który został zbudowany w XIII wieku i jest jednym z najważniejszych przykładów gotyckiej architektury w Portugalii. W kościele można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki, w tym freski, rzeźby i obrazy. Fanom azulejos spodobają się tutejsze inscenizacje i wariacje kolorystyczne.
Na placu przed kościołem postawiono kamienny pręgierz ozdobiony siatką wędkarską
Kościół widziany z perspektywy wnętrza piekarni Capinha d’Óbidos
Rua Direita – główny trakt starego miasta Obidos
„Rua Direita” to portugalski termin oznaczający „prostą ulicę” lub „główną ulicę„. W wielu miastach portugalskojęzycznych, takich jak Lizbona czy Porto, istnieją ulice o nazwie „Rua Direita”. Te ulice często pełnią ważną rolę w życiu miasta, ponieważ prowadzą do głównych miejsc, takich jak ratusz, kościoły, plac targowy i sklepy.
„Rua Direita” w Óbidos jest jednym z najważniejszych i najbardziej malowniczych zabytków miasta, prowadzącą od Bramy Wstępu do Zamku Królewskiego. Jest to stara ulica o charakterze średniowiecznym, zbudowana z kamieni i ciemnych kamienicach, w których znajdują się sklepy z lokalnymi rękodziełami, kawiarnie i restauracje. Warto wstąpić do stylizowanego na bibliotekę sklepu z sardynkami Comur.
Livraria de Santiago – księgarnia w starym kościele
Óbidos spodoba się wszystkim fanom literatury i łowcom ekscentrycznych księgarni. Zdecydowanie najbardziej kultową jest Livraria de Santiago. Mieści się ona we wnętrzu kościoła z początków XII wieku – jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w historycznym sercu starego miasta.
Znajduje się na końcu Rua Direita w obrębie murów osady obok wejścia do zamku. Wchodząc do środka po raz pierwszy ma się wrażenie, że to kiermasz literatury sakralnej organizowany przez członków tutejszej wspólnoty parafialnej. Po kilku minutach wszystko zaczyna być jasne, wszakże żaden duchowny nie postawiłbym przewodnika po Algarve na ołtarzu.
Czy wiecie, że: Obidos w 2015 r. został „Miastem Literatury” wg. UNESCO. Obecnie w miasteczku jest 14 księgarń!
Festiwal czekolady w Obidos
Coroczne wydarzenie odbywające się w portugalskim miasteczku Óbidos. Festiwal ten przyciąga wielu miłośników czekolady z całego świata i jest doskonałą okazją do spróbowania różnych smaków i odmian czekolady oraz do poznania tajników produkcji czekolady.
Podczas festiwalu, który zazwyczaj trwa kilka dni wiosną, ulice Óbidos przemieniają się w czekoladową krainę, a sklepy, kawiarnie i restauracje oferują wiele pysznych wypieków i napojów na bazie czekolady. W programie festiwalu znajdują się również konkursy, wystawy, pokazy i warsztaty związane z czekoladą, a także muzyka i zabawy dla dzieci.
Jakie festiwale odbywają się w Óbidos?
- Targ Średniowieczny: od 21 do 31 lipca
- Świąteczna wioska: cały grudzień
- Międzynarodowy Festiwal Czekolady: od 10 do 26 marca
- FOLIO – Międzynarodowy Festiwal Literacki Obidos: od 6 do 16 października
- Szerokości geograficzne – Literatura i podróżnicy: od 21 do 24 kwietnia
Konglomerat wąskich uliczek
Stare miasto jest dopieszczone pod każdym względem. Jak w Dubrovniku, Kotorze czy baskijskiej Laguardii. Zwarta, historyczna, wąska zabudowa, która nie może się nie spodobać. Przez starówkę Obidos przebiega główna Rua Direita, którą maszeruje 90% odwiedzających miasto turystów. W bocznych uliczkach panuje spokój. Na wietrze leniwie powiewa pranie, koty wylegują się na rozgrzanych kamieniach, a gdzieniegdzie przemknie wiekowa obywatelka miasta.
Obidos jest bardzo fotogenicznym miastem Portugalii. Łowcy pięknych ujęć będą zadowoleni – ich po prostu nie brakuje. Zachwyceni będą również twórcy internetowego contentu – ilość kameralnych lokacji na słodką samojebkę zaskoczy nie jednego rzemieślnika XXI-wiecznej influencerki.
Średniowieczne miasto Obidos
Definicja Południa na jednym zdjęciu – powiewające na wietrze pranie
Gdzie dobrze zjeść i napić się wina w Óbidos?
Kilkadziesiąt knajp w 11-tysięcznym miasteczku bez dostępu do oceanu to naprawdę imponująca statystyka. W Óbidos łatwo zjeść smacznie i w przyjemnym otoczeniu. Wnętrza restauracji czy kawiarni często przybierają charakter zamkowych podziemi, a dziedzińce inspirują kolorami, śpiewem kolorowego ptactwa i zapachem kwitnących kwiatów.
W lokalnej kuchni króluje zupa rybna (bouillabaisse) przyrządzana z ryb z laguny Óbidos. Zamawiając w restauracji warto podpytać o wina z regionu Oeste lub słynną Ginjinha de Óbidos (wiśniową brandy). Warto spróbować małże przyrządzone w stylu Bolhao Pato, czyli w oliwie z oliwek na białym winie z dodatkiem czosnku, cytryny, soli i liści kolendry.
TIP: Uwaga na ceny piwa w Obidos! Tutejsze restauracje kasują podwójnie za zwykłe, lane piwo koncernowe. Można się nieźle zdziwić dostając rachunek końcowy. Ceny od 4 do nawet 5 EUR za imperiala Sagres czy SuperBock w formacie 0,4 l to nic nadzwyczajnego! Restauracyjna cena średniej wielkości piwa w Portugalii (0,33l) to 2-2,5 EUR.
Polecane knajpy i kawiarnie
- Ja!mon Ja!mon: naprawdę genialna knajpa z portugalskimi tapas, świetny kelner Victor
- Capinha d’Óbidos: piekarnio-cukiernia z tradycjami; własne wypieki w miejscowym piecu kamiennym
- Pretensioso: za wino, smaczne antipasti, a także zielony dziedziniec pełen kwiatów i śpiewających kanarków
Wnętrze Ja!mon Ja!mon i kilka tapasów z oferty (grillowane papryczki i groszek w tempurze)
Tradycyjne wypieki pszenne piekarni Capinha d’Óbidos
Coż na wzór maderskiego klasyka bolo do caco com chouriço
2 komentarze
właśnie z Waszego polecenia chcieliśmy wybrać się na festiwal czekolady, ale niestety w poniedziałek było zamknięte…tylko na piątek, sobota i niedziela otwierają 🙁 ale wycieczka i tak należy do mega udanych. miasteczko jest bardzo urocze i świetne do fotografowania. Polecam taką przygodę dla każdego kto będzie w okolicy
Jejku, co za bajeczne miasteczko. Zapisuje ma moją portugalską bucketlist, thx!