Azja Południowo-Wschodnia to mekka bazarów i targowisk. Nie inaczej jest w Phnom Penh, ponad 2-milionowej stolicy Kambodży. W centrum tej tętniącej życiem metropolii odbywa się targowisko, które powinno znaleźć się na celowniku każdego szanującego się łowcy bazarowych akcentów. Warto to zrobić choćby dla samego budynku, to perełka architektury!
Central Market (Phsar Thmei) to największe targowisko miejskie, a niegdyś jedno z największych w Azji. W wybudowanym w latach 30-tych ub. wieku monumentalnym obiekcie w stylu Art Deco od wczesnych godzin porannych trwa handlowa szermierka.
Phsar Thmei, czyli od bagien po największe targowisko Azji
Historia targowiska Phsar Thmei jest niezwykle barwna i obfitująca w niesłychane zwroty akcji. W latach 30-tych ubiegłego wieku na terenie, na którym obecnie znajduje się gigantyczny budynek bazaru, mieściły się rozległe bagna. Kambodża była w tamtych czasach częścią francuskich Indochin. Urzędnicy francuskiego protektoratu zdecydowali, że w bagna należy osuszyć, a w ich miejsce postawić infrastrukturę z prawdziwego zdarzenia. Decyzję o budowie targowiska podjęto pod koniec lat 20. XX wieku w odpowiedzi na wzrost liczby ludności do 90 tys. mieszkańców. Phnom Penh miało stać się nowoczesnym miastem pełnym innowacyjnych przedsięwzięć architektonicznych. I tak za sprawą francuskich architektów Jeana Desbois i Louisa Chauchona w 1937 r. ukończoną osobliwą budowlę w stylu Art Deco, która stała się w ówczesnym czasie największym istniejącym targiem Azji.
Dalsze losy targowiska są burzliwe. Podmokłe tereny doprowadzały do licznych powodzi i podtopień. W latach 40-tych obiekt został zbombardowany przez tajskie lotnictwo w ramach prowadzonej wojny między Francją a Tajlandią. Częściowo obudowany obiekt popadł w ruinę i gdyby nie warta miliony dolarów rewitalizacja z 2011 r. całkiem możliwe, że zostałby rozebrany. Obecny Central Market nie jest już największym bazarem Azji, ale posiada jedną z największych kopuł w Azji o łącznej średnicy 45 metrów i wysokości 26 metrów.
Jak dojechać na miejsce?
Targ Central Market (Phsar Thmei) znajduje się przy ulicy 128 (Kampuchea Krom) w gminie Phsar Thmei 1, dystrykt Daun Penh. Otwarte codziennie od 6.30 do 17.30. W pobliżu północno-zachodniego rogu rynku znajduje się postój taksówek, a przystanek autobusowy w pobliżu południowo-zachodniego wyjścia.
Czy w stolicy Kambodży wylądował statek kosmiczny?
Monitorując zagospodarowanie przestrzenne khmerskiej metropolii z lotu ptaka można wyciągnąć takie wnioski. Budynek Phsar Thmei, czyli „Nowego Rynku”, to chyba najbardziej futurystyczny obiekt w mieście. Bardziej przypomina centrum dowodzenia światem iluminatów niż tętniący życiem bazar. Pod główną kopułą wystawiają się sprzedawcy biżuterii i innych błyskotek nieznanego pochodzenia. W betonowych odnóżach kosmicznej konstrukcji znajdziecie całe spektrum towarów i usług. Handlarzy monet, fałszywych markowych zegarków i elektroniki i wiele rzeczy z drugiej ręki, które można tu kupić w przystępnej cenie.
Co kupisz na miejscu?
Central Market oferuje klasyczny asortyment produktowy dla dużych bazarów miejskich tego typu. Minusem jest niewątpliwie duży udział stanowisk z biżuterią i złotym tandetnym szmelcem, który jednak rekompensuje kapitalny klimat wnętrza. Fani targowego życia poczują się, jak ryba w wodzie w sekcji spożywczej, gdzie konglomerat owocowo-warzywno-mięsnych kramów tworzy wyjątkowo orientalną układankę. To również dobre miejsce na przetestowanie, jak smakuje street food w Kambodży. Lokalni master szefowie oferują np. bai sach chrouk (ryż z grillowaną wieprzowina), zupkę kuy teav (wieprzowina z makaronem ryżowym) czy popularne nom ka chay (smażone ciastka ryżowe ze szczypiorkiem).
W kramach otaczających budynek targowisko można kupić charakterystyczne dla Kambodży wyroby z drewna (miski, sztućce, szkatułki), przyprawy (np. legendarny pieprz z Kampotu), kawę czy bogato zdobioną sztukaterię.
Bazary i targowiska Kambodży
Kambodża, jak przystało na kraj będący częścią Płw. Indochińskiego, ma do zaoferowania szerokie spektrum potraw. Od hardcorowych stuletnich jaj i owłosionych tarantul, przez znakomitą strawę warzywną aż po dania na bazie owoców morza. Sercem każdego większego miasta Królestwa Khmerów jest bazar, miejscem świętym, gdzie można kupować, zarabiać, handlować i spożywać. Bazary i targi w Kambodży to miejsce, w którzym Khmerowie uczą się zasad kapitalizmu, który z kolei daje im możliwość zarobienia dolarów. Jeśli interesują Was inne bazary Królestwa Kambodży odsyłamy Was do naszej relacji: Targi i Bazary Kambodży.
1 comment
Wspaniałe zdjęcia, bardzo egzotycznie.