Sintra przez wielu uważana jest za najwspanialsze portugalskie miasto, które swoim urokiem przewyższa nawet samą Lizbonę. Ta położona u podnóża gór miejscowość może poszczycić się wyjątkową architekturą, która stanowi pomnik historii od średniowiecza aż do czasów obecnych. Monumentalne pałace położone na szczytach wzgórz gwarantują niezapomniane widoki, a kolorowe rezydencje urzekają rozmachem i stylem.
Nie ulega wątpliwości, że pierwsza konfrontacja z Sintrą jest ekscytująca. To jak teleportacja na jedną z portugalskich wysp. Spacerując po miasteczku czuć tropiki Madery czy wilgotność Azorów. Zagłębianie się w wąskich uliczkach czy degustowanie lokalnych potraw w małych knajpkach nabiera tu szczególnej mocy. Dodatkowo bliskość od Lizbony sprawia, że Sintrę po po prostu trzeba zobaczyć. W tym wpisie postaram się Wam przybliżyć najważniejsze atrakcje Sintry, a także odpowiedzieć na pytanie, jakie tajemnice kryją w sobie jej wyszukane budowle.
Sintra – tropikalny mikroklimat i urokliwe położenie
Sintra jest położona niecałe 30 kilometrów na północny zachód od Lizbony. Od Atlantyku oddziela ją niewielkie pasmo górskie Serra de Sintra, które mimo niewielkiej wysokości (maksymalnie 528 m n.p.m.) wywiera decydujący wpływ na lokalny klimat. Wzniesienia osłaniają okolicę przed wiatrem i masami wilgoci, zapewniając tym samym umiarkowane temperatury przez cały rok. Upały w Sintrze należą do rzadkości, co okazało się błogosławieństwem dla rozkwitu miasta. Warunki panujące na miejscu okazały się również zbawienne dla roślinności, która jest inna niż w pozostałej części kontynentu. Specyficzny mikroklimat sprzyja rozkwitowi tropikalnej roślinności znanej m.in. z Madery czy Azorów. Bujną roślinność w pełnej krasie można podziwiać zarówno w urokliwych ogrodach na terenie miasta, jak i w parku przyrodniczym rozciągającym się od Sintry aż po wybrzeże oceanu.
Klimat nieco chłodniejszy niż w innych częściach Portugalii przyciągnął na te tereny arystokratów poszukujących idealnego miejsca do letniego wypoczynku. Wiele bajecznych rezydencji powstało w Sintrze w XVIII wieku – zwłaszcza po trzęsieniu ziemi, które w 1755 roku niemal doszczętnie zrujnowało Lizbonę. Miasteczko wkrótce stało się wyjątkowym punktem na mapie Europy: ściągali do niego artyści, architekci i naukowcy z różnych zakątków kontynentu. Dynamicznie rozwijał się także handel, czego dowodem są wille zamożnych kupców, które można oglądać w Sintrze do dziś. Miasto położone u stóp Serra de Sintra obecnie również przyciąga podróżnych jak magnes. Wyjątkowa architektura i przyjazny klimat to jednak nie wszystko! Sintra cieszy oko również zachwycającą przyrodą.
Jak dojechać z Lizbony do Sintry?
Z uwagi na swoje położenie Sintra jest częstym celem jednodniowych wycieczek ze stolicy. Mimo że w ciągu kilku czy nawet kilkunastu godzin nie sposób w pełni nacieszyć się urokiem miasteczka, nie warto rezygnować ze zwiedzania. Jeżeli zdecydujemy się na krótki wyjazd, trasę Lizbona-Sintra najlepiej będzie pokonać pociągiem. Taka forma podróży nie tylko pozwala napawać się mijanymi widokami, ale jest też najwygodniejsza i najszybsza. Dojazd samochodowy lepiej odłożyć na inne okoliczności – w sezonie można spodziewać się znacznych korków, a w samym mieście dużym problemem bywa znalezienie miejsca parkingowego. Samochód to najbardziej czasochłonna forma poruszania się po tym górzystym miasteczku. Szczególnie, gdy na jednej z dwóch głównych dróg dojazdowych dojdzie do zatoru.
Zrezygnowanie z własnego środka lokomocji nie oznacza jednak, że wszystkie trasy w Sintrze trzeba pokonywać pieszo. Sporo atrakcji leży w oddaleniu od centrum, więc spacer do każdej z nich pochłonąłby zbyt dużo czasu przeznaczonego na zwiedzanie. Aby w ciągu jednego dnia zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki, warto skorzystać z transportu autobusem. Istnieje również możliwość wypożyczenia elektrycznych kładów, którymi przemieszczanie po wąskim uliczkach miasta nie zawsze jest komfortowe. Zaoszczędzony czas można spożytkować także w którejś z licznych restauracji. Kuchnia stanowi mocną stronę Sintry – goście mogą wybierać z wielu różnorodnych propozycji.
Sintra – atrakcje, które warto zobaczyć
Sintra to topowa atrakcja okolic Lizbony, która w sezonie letnim jest oblegana przez międzynarodową turystykę. Spragnieni historii, tajemniczych ogrodów i ekscentrycznej architektury turyści tłumnie odwiedzają centrum miasteczka, a szczególnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO historyczny pasaż. Trudno się dziwić popularności Sintry, jest to bowiem jedno (niektórzy twierdzą, że najładniejsze) z najładniejszych miast Portugalii, które oferuje kilkanaście zabytków i atrakcji. Z uwagi na swoje położenie i wpływy z turystyki, Sintra jest jedną z najbogatszych i najdroższych gmin nie tylko w Portugalii, ale i na całym Półwyspie Iberyjskim. Jest domem dla dużej społeczności obcokrajowców, którzy świadomi opuścili swoje ojczyzny, znajdując „swój własny na raj na ziemi” właśnie wśród tropikalnych ogrodów miasta. Tak, bez wątpienia, Sintra jest jednym z najlepszych miejsc do życia na portugalskim terytorium.
Zwiedzając okolice Lizbony po prostu trzeba odwiedzić Sintrę – przynajmniej na jeden cały dzień. Przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie atrakcji, które koniecznie trzeba obejrzeć. Jeśli ogranicza Was czas, warto postawić na najsłynniejsze budowle, które są wręcz symbolami miasta. Architektura Sintry to architektoniczna mieszanka wpływów iberyjsko-arabskich, które pięknie prezentują się na fotografiach i zapadną Wam długo w pamięci.
Pałac Narodowy Sintra
Śnieżnobiały pałac zwieńczony charakterystycznymi białymi kominami znajduje się w historycznym centrum miasta i niewątpliwie stanowi jego najbardziej wyróżniający się element. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko bryła budynku, ale również wnętrze, które kryje misternie zdobione sklepienia inspirowane wpływami arabskimi. Pałac od średniowiecza pełnił funkcję letniej rezydencji portugalskiej rodziny królewskiej. W toku historii doczekał się dwóch gruntownych przebudów – swój obecny kształt uzyskał w XVIII wieku.
To najlepiej zachowany średniowieczny pałac królewski w całej Portugalii. To wystarczający argument za tym, aby go odwiedzić. Pamiętam, że za pierwszym razem pomyliłam ten przybytek z pałacem Pena, który stanowi wizytówkę Sintry.
Pałac Pena w Sintrze
Pałac Pena zaliczany do szczytowych osiągnięć architektonicznych epoki romantyzmu należy do najbardziej obleganych zabytków w Sintrze. Odwiedzających przyciąga nie tylko jego kolorowa, wręcz bajkowa fasada, ale także obietnica pięknych wnętrz. Pomieszczenia rzeczywiście budzą zachwyt, łącząc w sobie odniesienia do różnych stylów oraz sporą dawkę przepychu. Z murów budowli można podziwiać centrum Sintry, ocean, a nawet Lizbonę.
Pałac otacza rozległy park Pena, w którym oglądać można egzotyczne gatunki roślin oraz urokliwe budynki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Dom i Ogród hrabiny Edla, czyli niewielka drewniana willa, którą król Ferdynand II zlecił wybudować dla swojej drugiej żony.
Zamek Maurów
Ta średniowieczna twierdza wznosząca się ponad Sintrą pamięta czasy arabskiego panowania na Półwyspie Iberyjskim. Zamek Maurów powstał w VIII wieku i był strategicznym miejscem w czasie konfliktów chrześcijan z muzułmanami. Obecnie po twierdzy pozostały dwie wieże oraz mury obronne, z których roztacza się widok na pobliski pałac Pena.
Ogrody Quinta da Regaleira
Tajemnicza rezydencja Quinta da Regaleira to z pewnością najbardziej oryginalne miejsce w mieście. Wybudowana na początku XX wieku willa pierwotnie należała do milionera Antonio Augusto Carvalho Monteiro, który fascynował się masonerią. Nieprzypadkowo posiadłość pełna jest więc zagadek i odniesień do magii. Otacza ją równie klimatyczny ogród pełen interesujących miejsc. Do najbardziej charakterystycznych należy Studnia Inicjacji nazywana także Odwróconą Wieżą.
Sintra i okolice, czyli zwiedzanie dla wytrwałych
Jeżeli planujemy poświęcić okolicom Sintry więcej czasu i nie ograniczać się do jednodniowej wycieczki z Lizbony, warto wybrać się także w nieco dalsze zakątki regionu. Nieopodal miasteczka czekają mniej popularne, lecz równie ciekawe atrakcje.
Cascais – najpiękniejszy kurort Portugalii
Niespełna 30 minut jazdy samochodem od Sintry znajduje się najpiękniejszy kurort Portugalii. Sintra jest piękna, ale to, co zobaczycie w królewskim Cascais, jest naszym zdaniem esencją dolce vita w wydaniu portugalskim. Miasto, które jeszcze w XIX wieku było małą rybacką wioską, jest obecnie najbardziej reprezentatywnym nadmorskim kurortem kraju. Cascais jest zupełnie inne od Sintry, tutaj nie ma gór ani mikroklimatu, jest za to wspaniałe wybrzeże, latarnia Santa Marta i królewskie rezydencja najbogatszych Portugalczyków.
Przylądek Cabo da Roca
Przylądek Roca położony nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego to najdalej wysunięty na zachód punkt Europy. Znajduje się niecałe 20 kilometrów od Sintry i można wygodnie dojechać do niego autobusem. Widoki roztaczające się z klifu wznoszącego się na wysokość 144 m n.p.m. zapierają dech w piersiach zwłaszcza podczas zachodu słońca. Cabo da Roca leży na terenie Parku Przyrodniczego Sintra-Cascais, który odznacza się nie tylko wyjątkową florą, ale także różnorodnością terenu. Zobaczymy w nim m.in. klify, wydmy i porośnięte lasami wzgórza.
Klasztor Kapucynów (Convento dos Capuchos)
Convento dos Capuchos to doskonała odmiana po pełnych przepychu i ornamentów wnętrz Pałacu Pena czy Quinta da Regaleira. Surowe cele zakonników wykute w skałach w XVI wieku pozwalają na chwilę przenieść się w czasie, gdyż dziś wyglądają niemal tak samo jak ponad 400 lat temu. Skromna budowla otoczona roślinnością przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom spokoju i wyciszenia.
Park i Pałac Monserrate
Pałac Monserrate to solidna dawka egzotyki! Wystawna willa położona w São Martinho została wybudowana pod koniec XVIII wieku na miejscu dawnej kaplicy. Kunsztowna budowla oraz jej ogrody zachwyciły samego lorda George’a Byrona, który uznał Monserrate za jedno z najpiękniejszych miejsc w Portugalii. Liczne ornamenty i ozdobniki nadają rezydencji wygląd arabskiego pałacu.
Piaszczysta Praia da Adraga
Plaża oddalona jest zaledwie 45 kilometrów od centrum Lizbony, co daje +/- godzinkę spedzęną za kółkiem. Samochodem najprościej płatną autostradą (A5) aż do skrętu na wysokości miasteczka Aldeia de Juzo. Na plażę oczywiście najszybciej dojechać przy okazji dłuższej eksploracji okolic Lizbony. Warto wówczas określić jedno z okolicznych miasteczek za główną bazę wypadową. Z Cascais czy Sintry do plaży samochodem jest kilkanaście minut. Jest również nadzieja dla osób poruszających się publicznym transportem. Wystarczy dojechać do autobusem lub pociągiem do miasteczek Sintra lub Cascais. Z obu tych miast kursują busy np. do Cabo da Roca, a stamtąd już można pokusić się o piesze pokonanie pozostałego fragmentu trasy. Z Cascais za 2 EUR kursuje miejski bus nr 403 do miasteczka Almocageme. Ulica R. da Praia da Adraga prowadzi bezpośrednio na plażę. 20 minut spacerkiem po bardzo urokliwym portugalskim terenie.