Travel Tips
Jakie pamiątki przywieźć z Majorki?
Największe atrakcje Palermo. Co zobaczyć?
Jak dostać się to Turkmenistanu?
Spanie pod namiotem w Turcji Wschodniej. Gdzie warto?
Odessa, czyli gdzie dobrze zjeść i wypić
Wypożyczanie samochodu w Jordanii #tutorial
Gdzie dobrze zjeść i poimprezować w Mińsku?
10 powodów, dla których musisz odwiedzić Lwów
Gdzie napić się dobrego piwa w Weronie?
Wiza do Iranu – tutorial
  • Współpraca
  • Bucket List
  • Karta Curve
  • Prelekcje
  • Kontakt
O Azji Centralnej, Bliskim Wschodzie i wyspach ciepłego południa
Banner
  • O autorze
  • Afryka
  • Azja Środkowa
  • Bliski wschód
  • Europa
  • Indochiny
  • Kaukaz
  • Wyspy
  • Bazary świata
  • Dziki biwak
  • Craft beer & Food
AfrykaMaroko

Ogrody Majorelle – zielona oaza Marrakeszu

autor: Hania 23 marca, 2020
autor: Hania 23 marca, 2020
3,6K

 

Marrakesz to jeden z najbardziej orientalnych punktów na mapie Afryki Północnej, który słynie z tropikalnych ogrodów i parków. W nowej części miasta znajduje się reprezentatywna Rue Yves St Laurent, gdzie powstał jeden z najciekawszych kompleksów ogrodowo-muzealnych w regionie. Upiększany przez 40 lat jest obecnie największą zieloną atrakcją Marrakeszu.

Tym razem zabierzemy Was do ogrodów Majorelle, botanicznej oazy stworzonej przez francuskiego artystę-orientalistę. Słynie ona z egzotycznych roślin, które artysta sprowadzał z najdalszych zakątków świata. Całość okraszona jest architekturą w odcieniu kobaltowego błękitu, który jako kolor przed śmiercią został opatentowany i nazwany imieniem inicjatora projektu. Kolejny poradnikowy wpis z serii „Co ciekawego w Marrakeszu„, który odsłoni przed Wami atrakcje ulokowane poza murami zabytkowej części miasta.

 

Spis treści

Toggle
  • Ogrody Majorelle – pomnik przyrody francuskiego projektanta mody
    • Ile kosztują bilety? Kiedy są najmniejsze kolejki?
    • Zwiedzamy ogrody i muzeum Berberów
    • Muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu

Ogrody Majorelle – pomnik przyrody francuskiego projektanta mody

Ogrody Majorelle to zdecydowanie jedna z flagowych atrakcji Marrakeszu, a może nawet Maroka. Ten piękny zakątek jest położony w nowej dzielnicy Marrakeszu, na Rue Yves St Laurent, z dala od szumu i zgiełku medyńskich suk. Do celu dotarliśmy taksówką z naszego Riadu Nabila za cenę ok 15 zł za trasę 4 km. Taksówki w Marrakeszu są stosunkowo tanie i łatwo dostępne, ważne, aby przed każdym kursem ustalić cenę z kierowcą, aby uniknąć późniejszych kłótni i bezsensownego targowania.

Ile kosztują bilety? Kiedy są najmniejsze kolejki?

Uniknęliśmy długich kolejek do wejścia, bo pojawiliśmy się na miejscu już o 9 rano. Mimo, że w ogrodach było już dużo zwiedzających, można było względnie spokojnie spacerować wśród uliczek egzotycznego przybytku. Tuż obok wspomnianych ogrodów znajduje się także niedawno otwarte muzeum jednego z najsłynniejszych projektantów – Yves Saint Laurent.

Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły jest nie tylko mekką modowych entuzjastów, ale także docenionym dziełem architektonicznym. Oba przybytki otwarte są codziennie, w zależności od sezonu – od 8 lub 9 do 17.00 lub 17.30. Dostępność obiektów uzależniona jest także od święta Ramadan, dlatego warto sprawdzić wcześniej informacje na ich oficjalnych stronach (jardinmajorelle.com). Za bilety wstępu można zapłacić kartą, co było dla nas miłym zaskoczeniem, bo niestety w niewielu miejscach w Marrakeszu jest taka możliwość. Bilet wstępu podzielony jest na dwie części, jedna dotyczy tytułowych ogrodów Majorelle oraz muzeum Berberów natomiast druga słynnego muzeum YSL.

Koszt wejściówek dla obcokrajowców:

Do ogrodów Majorelle 70 DHS (80 PLN),  do muzeum Berberów 30 DHS (35 PLN), do muzeum Saint Lauren 100 DHS (115 PLN). Najlepszą opcją jest zakup biletu uprawniającego do zwiedzenia wszystkich trzech atrakcji za 150 DHS (174 PLN). Bilety dla lokalsów są oczywiście tańsze (przynajmniej jest informacja na oficjalnej tablicy) i kosztują kolejne 40, 10 , 60 DHS (100 DHS za bilet kombo).

 

Wizytówka ogrodów – kubistyczna willa inspirowania kulturą mauretańską

 

Zwiedzamy ogrody i muzeum Berberów

Buszująca w tropikach Hania

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodów, które noszą nazwisko francuskiego projektanta mebli Jacques Majorelle, który z miłości do kultury islamskiej osiadł w Maroku i przez lata dekorował swoje „podwórko” roślinami z najdalszych zakątków świata. Eksplorowanie zielonych zakamarków kreacji znanego orientalisty stanowi jedyną w swoim rodzaju ucieczkę. Dezercję przed upałem i wrzawą tętniącego życiem Marakeszu. A dokładniej rzecz ujmując – od kakofonii kotłującej się za murami starej części miasta.

Poranna pora i grudniowa data w kalendarzu wpłynęły na kameralny charakter zwiedzania.  Są miejsca, które nie umkną obiektywowi żadnego turysty, jak np. charakterystyczny dom w kolorze indygo. Kubistyczna willę zaprojektowano w latach 30-tych ub. wieku. i od tego czasu stała się najbardziej charakterystycznym obiektem ogrodów. Gospodarz tego tropikalnego przybytku mieszkał początkowo w mauretańskim domu, a do nowej willi przeniósł się pod koniec lat 30-tych. Nowy dom pomalował na kolor, który teraz oficjalnie (został opatentowany) nosi nazwę Majorelle Blue. Zadziwia to, z jaką starannością francuski orientalista pielęgnował i rozwijał dzieło swojego życia. Przez 40 lat prowadzenia ogrodu poszerzył jego terytorium o kilkanaście arów. Rośliny przechodziły odpowiednią selekcję, artysta sprowadzał tylko takie gatunki, które wkomponowywały się w estetykę całości.

W ogrodach znajdziecie inne pobudzające zmysły instalacje – kolorowe baseny, fontanny czy pomnik YSL. Odetchnąć na moment można w muzeum Berberów. W stałej ekspozycji obiektu znajduje się ciekawa wystawa opowiadająca o codziennym życiu, kulturze, strojach, biżuterii tej rdzennej ludności Sahary.

 

Ogrody Majorelle w Marrakeszu

Rue Yves St Laurent to jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic w nowym Marrakeszu. Wygląda zjawiskowo.

 

Muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu

Po zrobieniu zakupów w lokalnym sklepiku z książkami oraz obejrzeniu wystawy plakatów w galerii LOVE udaliśmy się do muzeum słynnego projektanta. Oczywiście sąsiedztwo tych dwóch obiektów nie jest wcale przypadkowe. Projektant wraz ze swoim partnerem, Pierre Berge, odkrył i pokochał ogrody Majorelle’a już w latach 60-tych. 20 lat później wykupił ten teren i tym samym uchronił go przed przekształceniem w bezduszny kompleks hotelowy. Czas płynął nieubłaganie, tak jak i zwiększała się liczba zwiedzających. Szacuje się, że ogrody zwiedza ponad 700 tys. osób rocznie.

Muzeum uwielbianego francuskiego projektanta zaprojektowano dla zwiedzających dopiero w październiku 2017 r. Drugie muzeum YSL można podziwiać w Paryżu. Przybyszów wita charakterystyczne wejście do muzeum. Różowa ściana z rozpoznawalnym na całym świecie emblematem. Wiecznie oblegana przez modowe influencerki. Podczas naszej wizyty było całkiem podobnie dlatego zrobiliśmy szybkie zdjęcie owej ściany podczas zmiany samozwańczej fotomodelki i udaliśmy się na stałą ekspozycję pięknej, historycznej wystawy haute-coutre.

Poza stała wystawą muzeum dysponuje także ekspozycjami tymczasowymi, wyjątkowym audytorium oraz imponującą biblioteką, do których niestety nie wiedzieć czemu nie dotarliśmy. Nasze zwiedzanie zwieńczyliśmy espresso oraz lemoniadą w muzealnej kawiarence Cafe Le Studio. Wizyta w ogrodach, muzeum Berberów i YSL zajęła nam niespełna 3 godziny. Na lunch wybraliśmy się do całkiem niedaleko położnej polecanej nam restauracji Kilim – siostry Nomada i Jardin.

 

Plakaty YSL, których reprodukcje można nabyć w lokalnym sklepiku za równowartość 30 PLN (30 MAD)

Wejście do najbardziej prestiżowego i „fancy” muzuem w Marrakeszu

Pod monumentem z podpisem YSL codziennie tysiące modystek robią sobie pamiątkowe zdjęcia

W ogrodach znajduje się obecnie ponad 300 różnych gatunków roślin, o które pieczołowicie dba grupa 20 profesjonalnych ogrodników

Na miejscu nie brakuje stawów, które zdobią lilie i kwiaty lotosu

W muzeum YSL znajduje się mała kawiarenka Cafe Le Studio, gdzie można odpocząć w przyjemnym ogródku popijając lemoniadę, marokańską herbatkę czy kawę.

CitybreakMajorelleMarokoMarrakeszogrody MajorelleSaint Laurent
1 comment 0 FacebookTwitterPinterestEmail
Hania

Pani Król. Zawsze z planem na podróż przypominającym budowę szwajcarskiego zegarka. Świat odkrywa z przewodnikiem, słomianym kapeluszem na głowie i paczuszką słodkości w kieszeni. Kocha Francję, klimat południa i lokalne potrawy. Posiadaczka największego serca na Ziemi – jej podróż do Indii skończyłaby się wydaniem wszystkich pieniędzy na pomoc socjalną dla ubogich.

poprzedni artykuł
Starożytne Merw – największe miasto świata XII wieku
następny artykuł
Jak dostać się to Turkmenistanu?

CZYTAJ WIĘCEJ PODOBNYCH ARTYKUŁÓW

Odkryj Senegal – 1000 letnie drzewo w Missirah

16 czerwca, 2024

Co zobaczyć w Gambii? Wyspa niewolników Kunta Kinteh

15 czerwca, 2024

Co zobaczyć w Senegalu? Bazarowe życie Afryki Zachodniej

14 czerwca, 2024

Marrakesz – bazarowe szaleństwo Medyny

12 stycznia, 2020

Marrakesz, dzielnica Mellah – tutaj orient pachnie najlepiej

21 grudnia, 2019

Marrakesz, Pałac Bahia – łowy porannego fotografa

14 grudnia, 2019

Jak tanio i bez kaucji wynająć samochód w...

23 kwietnia, 2019

1 comment

Piotr 25 czerwca, 2023 - 10:15 am

Zazdroszczę takich podróży! 🙂

Reply

Zostaw komentarz Cancel Reply

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Złap mnie na Instagramie

O autorze

O autorze

Miłośnik wschodnich krain. Orędownik podróży do miejsc nierozwiniętych turystycznie, aktywny uczestnik życia społeczno-politycznego. Zwolennik klasycznych podróży z plecakiem.

Odbierz zniżkę na nocleg!

O autorze

O autorze

Serwus, tu Deny.

Orędownik brudnego szlajania z plecakiem, najlepiej po byłych republikach ZSRR, Azji Środkowej i Bliskim Wschodzie. 15 lat podróży po prawie 70 krajach i terytoriach spornych. Autostop, dziki biwak i lokalne speluny.

Krwiobieg wypełniony backpackerskim stylem, w którym wartkim strumieniem płynie również klimat południa. Wiedzie żywot wyspiarza w Funchal wraz z księżniczkami. Kolekcjoner wspomnień i pamiątek ze świata.

Motto: szczęście to po prostu dobre zdrowie i słaba pamięć.

  1. Anka - Osh Bazar – najlepszy bazar Kirgistanu31 maja, 2025

    Super jest ten bazar, mam nadzieję, że jadłeś tam też. Pozdrawiam!

  2. Tunel - 15 największych atrakcji Tadżykistanu – przewodnik 202413 maja, 2025

    Projekt tunelu łączącego Europę z Afryką przez Cieśninę Gibraltarską to przedsięwzięcie o przełomowym znaczeniu dla współczesnej geopolityki i globalnej logistyki.…

  3. Erywań - Szlakiem monastyrów w Armenii8 maja, 2025

    Zwiedzanie Erywania to także odkrywanie ormiańskiej kuchni. Warto odwiedzić restauracje, takie jak Tavern Yerevan, serwujące dolmę, khorovats (grillowane mięso) czy…

  4. Sebastian - Czarnogóra wynajem auta bez karty kredytowej7 maja, 2025

    Brzmi jak plan doskonały – samochód w Czarnogórze to prawdziwy klucz do wolności i niezapomnianej przygody! A Ty, na której…

  5. Elżbieta - Kanion Yangykala w Turkmenistanie – informacje praktyczne26 kwietnia, 2025

    Dziękuję za to co już jest i proszę o więcej

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

@2014-2023 - All Right Reserved® by NaWylocie.pl


Wróć na górę
O Azji Centralnej, Bliskim Wschodzie i wyspach ciepłego południa
  • O autorze
  • Afryka
  • Azja Środkowa
  • Bliski wschód
  • Europa
  • Indochiny
  • Kaukaz
  • Wyspy
  • Bazary świata
  • Dziki biwak
  • Craft beer & Food