facebook instagram pinterest vimeo youtube

Utracona wolność czyli kobiety w Iranie w latach 70-tych

iranki5

Zdjęcia pochodzą ze strony deadstate.org

 

Iran jeszcze 40 lat temu był krajem zupełnie innym niż dziś, gdzie swoboda obyczajowa dorównywała tej na Zachodzie. Przed rewolucją islamską w 1979 r. Iran jako w pełni świeckie państwo rządzone przez monarchę Mohammada Rezę Pahlawiego był przyjazny kobietom. Funkcjonowały one w społeczeństwie prawie na równi z mężczyznami. To zasługa ówczesnych rządów, które charakteryzowały się głęboką postępowością w stosunku do tradycyjnych islamskich wartości społeczeństwa Iranu. Monarcha Pahlawi, mimo jego wszystkich wad i okrucieństw, których się dopuścił, utrzymywał dobre stosunki z większością krajów zachodnich i był przedstawiany jako wzór “nowoczesnego przywódcy” na Bliskim Wschodzie.

O tym jakim liberalny przywódcą był ostatni z rodu Pahlawi świadczy fakt, że na początku lat 60. szach wraz z premierem próbowali wprowadzić reformę prawa wyborczego, dającą prawo głosu kobietom oraz doprowadzić do wycofania z prawa irańskiego obowiązku składania przysięgi na Koran przez obejmujących urzędy państwowe. Niestety obydwie propozycje zmian zostały gwałtownie oprotestowane przez duchowieństwo szyickie.

 

iranki4

iranki3

Zdjęcia pochodzą ze strony deadstate.org

 

Jak wyglądały kobiety w Iranie czyli utracona wolność lat 70-tych

Dzisiejszy Iran w najmniejszym nawet stopniu nie przypomina Persji z lat 70-tych. I nie chodzi tutaj o Persów, którzy są tacy sami jak wcześniej. Nadal zakochani w swojej kulturze, otwarci na świat i życzliwi dla przyjezdnych. Tu chodzi o podejście reżimu do wizji państwa, które zmieniło się o 180 stopni. Wraz z wprowadzeniem tzw. islamskiej demokracji (jakkolwiek sprzecznie to brzmi) zniknęła wolność obyczajowa, wolność słowa i różnorodność światopoglądowa. Największymi ofiarami rewolucyjnych zmian stały się paradoksalnie kobiety, które same o te zmiany dzielnie walczyły!

40 lat temu młodzi Persowie korzystali z uciech, które oferuje ten świat, spędzając wolny czas na plaży w towarzystwie alkoholu i hucznej zabawy. Nawet nie przypuszczali, że po 1979 r. będą inwigilowani przez policję obyczajową, która odtąd będzie monitorować ich prywatne życie, sprawdzać czy przypadkiem nie trzymają się za ręce czy nie daj Boże śpią ze sobą nie będąc małżeństwem. Przemiany w swobodzie obyczajowej nie dokonały się tylko w Iranie, ale także w Afganistanie czy Iraku. Rosnące wpływy islamu wyparły z tych krajów wartości cywilizacji zachodnioeuropejskiej.

 

iranian_girls
iranki_2

Zdjęcia pochodzą ze strony deadstate.org

 

Iran pozostaje krajem islamskim, ale jego ultrakonserwatywny charakter liberalizuje się. Widać to szczególnie po ubiorze kobiet. Odkrywając włosy i stosując mocny makijaż, buntują się wobec dyskryminacji i ograniczającego ich prawa. Prozachodnia moda, która już kiedyś gościła w Iranie, dociera do niego ponownie z dużym opóźnieniem. Kolorowe hidżaby, kosmetyki, biżuteria, lakiery do paznokci, farbowane włosy. Widać to gołym okiem szczególnie na teherańskich ulicach.

Prowolnościowa natura Persów i tęsknota młodych za czasami, w których dorastali ich rodzice, zmusza irański reżim do ustępstw i proliberalnych reform społecznych, co widać na przykładzie poczynań obecnego Ajatollaha. Poniżej świetny materiał pokazujący życie obyczajowe w Iranie przed 1979 r. czyli tzw. rewolucję islamską.

 

 

Zobaczenie współczesnego Iranu jest czymś fascynującym szczególnie jeśli pamięta się (oczywiście z książek!) rzeczywistość przedrewolucyjną. W Teheranie można spędzić więcej niż jeden dzień. Ta niemiłosiernie głośna metropolia ma w sobie coś, co przyciąga. Nie przeszkadza upał, hałas, smog, tłumy na ulicach i gigantyczne korki. Przygodą jest samo wyjście na ulice i obserwowanie zmian, które się dokonały. Widoczny jest postęp, który czy tego irański reżim chce czy nie nabiera rozpędu. Dla kontrastu wrzucam kilka fotek z zeszłorocznego wypadu do Persji, które obrazują teherańskie kobiety i mocno uwydatniają podziały, które toczą ten kraj od kilkudziesięciu lat.

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwy Iran i dowiedzieć się, jak do niego dotrzeć zapraszamy do relacji: survival po Persji i jak zdobyć wizę do Iranu? O Iranie istnieje wiele stereotypów, które obaliliśmy we wpisie: Obalamy mity o Iranie.

 

iran_kobietyiran_kobiety2

 

https://nawylocie.pl/obalamy-mity-o-iranie/

Daniel Król Administrator
Autor wpisu
Pan Król, bloger i miłośnik wschodnich krain. Orędownik podróży do krain nierozwiniętych turystycznie, aktywny uczestnik życia społeczno-politycznego; człowiek interesu na miarę XXI wieku. Zwolennik klasycznych podróży z plecakiem. Kolekcjoner winyli i pamiątek ze świata. Beergeek. Tester sprzętu noktowizyjnego.
follow me


Top